Mida sa võiksid teada kullatud ehetest?

28.04.2018
Mida sa võiksid teada kullatud ehetest?

Kindlasti oled kauplustes, laatadel või e-poodides märganud müügil laia valikut kullatud ehteid. Välimuselt on need täpselt samasugused nagu kuldehted, kuid hind on kümneid kordi soodsam. Sageli ei juleta kullatud ehteid osta, kuna nendega seoses on palju kartusi ja küsimusi, nt kas kullakiht kulub maha, kas ehted määrivad ja kas need tekitavad allergiat. Lisaks kasutatakse kullatud ehete puhul mitmeid segadusse ajavaid väljendeid nagu tugevkullatud, kullaga eeltäidetud või lihtsalt kullatud ehted. 

Mis vahe on kullatud ja kullaga eeltäidetud ehetel? Vahe on eelkõige kullakihi paksuses. Tavaliste kullatud ehete puhul on baasmetall (vask, pronks jne) kaetud üliõhukese kullakihiga. Sisuliselt on kullatud ehted lihtsalt kullavärviga kaetud. Sageli on sellised ehted odavamad ja välimuselt ebakvaliteetsemad, võib esineda karedat pinda ja kullaga katmata kohti. Vahel on need ehted ka kollakamad, kui tavaline kuld. Kuna kullakiht on õhuke ja kulub kergesti maha, võivad sellised ehted tekitada allergiat. 

Kullaga eeltäidetud ehete baasmetalliks on vask (vahel harva ka pronks). Kullaga eeltäitmise korral kaetakse baasmetall spetsiaalse tehnoloogia abil ühe- või mitmekordse kullalehega. Kullakiht seotakse baasmetallile tugevamalt ja see on kümneid kordi paksem, kui tavalistel kullatud ehetel. Sellised ehted on allergiavabad ja püsivad kaunina palju aastaid. Ehted näevad välja täpselt samasugused, nagu ehtsast kullast ehted, nende pind on sile ja läikiv. Kullaga eeltäidetud ehete puhul kasutatakse kaunistamiseks tavaliselt kvaliteetseid ja säravaid sünteetilisi tsirkoone, mis muudavad ehted veelgi atraktiivsemaks. 

Kullatud ehete kohta on levinud veel sellised väljendid nagu tugevkullatud, mitmekordse kullakihiga kaetud jne. Need väljendid tähendavad põhimõtteliselt siiski kullaga eeltäidetud ehteid. Kullatud ehted jagatakse tegelikkuses ainult kahte kategooriasse: kullatud ja kullaga eeltäidetud. Eraldi on veel vaid kullaga kaetud hõbe (prantsuse keeles vermeil), mille puhul on ehetele märgitud hõbeda märk ja proov. 

Kas kullatud ehted määrivad? Üliodavate „kullatud“ ehet puhul on seda tõepoolest juhtunud - sellisel juhul pole ehete katmiseks kasutatud mitte ehtsat kulda vaid mõnda muud kullavärvi sulamit, mis higiga reageerides hakkab määrima. Ehtsa kullaga kaetud ja kullaga eeltäidetud ehted ei määri aga kunagi. 

Kullakiht pole ühelgi kullatud tootel igavene, erinev on vaid kullakihi kulumise kiirus. Tavalistel kullatud ehetel olev kullakiht kulub sageli maha väga kiiresti (mõne kuu või aastaga), kullaga eeltäidetud ehete puhul on kullakiht kaunis palju aastaid- tavaliselt tüdined sa ehetest ammu enne seda, kui need kuluma või tuhmuma hakkavad. Kõige kiiremini kuluvad kandmisel sõrmused, eriti peopesapoolne külg. Kui ehted on tavalise kollase kullaga kaetud, siis ei ole kulumist väga märgata, sest baasmetall on kullaga sarnast värvi. Valge kullaga kaetud ehete ja vermeil-i puhul on kulumist paremini näha. 

Tasub tähele panna, et Eestis ei märgita ehetele peale, et need on kullaga kaetud. Mõnel pool mujal (nt Ameerikas) seda tehakse ja sel juhul on ehetele märgitud kullakihi paksus ja kullasulami proov karaatides (nt 1/10 22K GF). Kuna kullatud ehte puhul pole võimalik kullaproovi määrata, siis pole Eestis lubatud ka kullatud ehete kirjelduses kullasisaldust eraldi välja tuua. Sageli seda teadmatusest siiski tehakse, tavaliselt karaatides (nt kõrvarõngad on kaetud 18K kullaga). 

Selleks, et kullatud ehted püsiksid kaunid võimalikult kaua, pea meeles järgmisi reegleid:

  • Hoia ehteid eraldi karbis, et nad ei puutuks kokku teiste metallidega

  • Ehetega ei käia ujumas, saunas, vannis ega mujal niisketes kohtades

  • Väldi ehete kokkupuudet erinevate kemikaalidega (juukselakid, parfüümid, õlid jne). Oota, et kreem oleks täielikult imendunud, enne kui ehted külge paned.

  • Ära lase ehetel maha kukkuda

  • Ära kanna ehteid trenni tehes, kuna ehted võivad kuskile kinni jäädes vigastusi põhjustada. Ka higi rikub ehteid

  • Ära kanna kogu aeg samu ehteid. Ehete vahelduv kandmine pikendab nende eluiga

  • Ennast riietades ja meikides on ehted kõige viimased, mis külge pannakse ja õhtul esimesed, mis eemaldatakse

  • Kui kullaga eeltäidetud ehted on muutunud tuhmiks või lihtsalt määrdunud, proovi neid puhastada hambapastaga, mille poleerivad omadused panevad ehted taas särama. Igapäevasel hooldamisel kasuta puhast kuiva lappi.

Sipelgapoe kullatud ehete valikuga saad tutvuda klikates SIIA